Στα μπαράζ με τα… τσαρούχια η Ελλάδα

Άνετη νίκη με 4-0 για την Εθνική, η οποία κλείδωσε τη δεύτερη θέση του ομίλου της * Δύο γκολ έβαλε στο Γιβραλτάρ ο Μήτρογλου, από ένα Τοροσίδης και Γιαννιώτας

Αποστολή εξετελέστη… Από τη στιγμή που ξεκίνησε η διαδικασία των προκριματικών του Μουντιάλ ο στόχος της Εθνικής ήταν να πάρει τη δεύτερη θέση και να πάει στο Μουντιάλ, κάτι που τελικά έγινε.

Το βράδυ της Τρίτης (10/10) η «γαλανόλευκη» κέρδισε εύκολα με 4-0 το Γιβραλτάρ και έκανε έτσι το τελευταίο βήμα. Σφράγισε τη δεύτερη θέση και το εισιτήριο για τα μπαράζ και θα περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό της σε ακριβώς μία εβδομάδα (17/10).

Το Γιβραλτάρ ήταν ιδιαίτερα αδύναμο για να διεκδικήσει κάτι στο «Γ. Καραϊσκάκης», δεν είχε και κάποιο κίνητρο και λύγισε μετά το δεύτερο γκολ της Ελλάδας. Δεν απειληθήκαμε και όταν ο Μήτρογλου πήρε μπροστά, τελείωσαν όλα.

Ο τελευταίος ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Εθνικής, όπως φυσικά και ο Ζέκα. Πολύ καλός και ο αρχηγός Τοροσίδης, ο οποίος άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη με την κεφαλιά του, ενώ θετικός ήταν και ο Ταχτσίδης. Ο χαφ του Ολυμπιακού βοήθησε στην κυκλοφορία του παιχνιδιού και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τη θέση στο αρχικό σχήμα από τον Τζιόλη.

Αγχωμένοι μπήκαν οι διεθνείς στο ματς. Το Γιβραλτάρ έκατσε όλο πίσω και περίμενε και αυτό έκανε πιο δύσκολο το έργο της Εθνικής. Οι παίκτες του Σκίμπε ήξεραν πως δεν γινόταν να χαθεί αυτή η ευκαιρία και απλά φαινόταν ότι πρέπει να έρθει το γκολ για να απελευθερωθούν.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, συνεπώς, το άγχος αυξανόταν στους διεθνείς. Εκείνοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, έψαχναν διαδρόμους, αλλά έκαναν εύκολα το λάθος στην τελική επιλογή. Κάτι χαλούσε την τελευταία στιγμή στις συνεργασίες με αποτέλεσμα οι τελικές να προέρχονται με μακρινά σουτ και από στημένα.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η κατοχή ήταν στο 66% για την Ελλάδα, η οποία όμως δυσκολευόταν να πατήσει περιοχή. Ο Χριστοδουλόπουλος ήταν ο μοναδικός που προσπαθούσε με ατομικές προσπάθειες να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν του έβγαιναν.

Τελικά ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 32′, όταν ο Ζέκα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Τοροσίδης εκτέλεσε με κεφαλιά τον Άιμπραχαμ. Στα επόμενα λεπτά έγινε προσπάθεια να μπει ένα ακόμη γκολ, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό με τον Μήτρογλου να είναι μέσα στις φάσεις, αλλά να μην τις τελειώνει όπως θα ήθελε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε με το σκεπτικό να καθαρίσει την πρόκριση, αλλά για περίπου ένα τέταρτο το ματς έμοιαζε μία συνέχεια του πρώτου μέρους. Οι διεθνείς απειλούσαν μόνο από τα διαδοχικά κόρνερ που εκτελούσε ο Φορτούνης χωρίς να βρίσκουν στόχο.

Το Γιβαρλτάρ έτσι έμενε στο παιχνίδι, αλλά όλα τελείωσαν στο 61′. Μία πολύ ωραία συνεργασία βγήκε από τους Ζέκα, Φορτούνη και Μάνταλο με τον Μήτρογλου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά και πάλι ο ίδιος παίκτης από κοντά σκόραρε και η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Κάπου εκεί ο Σκίμπε έκανε αλλαγές θέλοντας να δώσει ευκαιρία και σε άλλους παίκτες του. Ο Μήτρογλου έχασε μία καλή ευκαιρία για να βάλει ένα εντυπωσιακό γκολ και στη συνέχεια στο ματς πέρασε και ο Γιαννιώτας, ο οποίος ήταν αρκετά ορεξάτος.

Ο παίκτης της Βαγιαδολίδ έκανε με ωραία κεφαλιά το 4-0 στο 78′ και είχε τέσσερα λεπτά μετά μία ακόμη καλή στιγμή για να σκοράρει. Το ίδιο έγινε και με τον Μήτρογλου στο 87′, όμως, ο Άιμπραχιμ δεν νικήθηκε ξανά. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον κόσμο να χειροκροτά και τους διεθνείς να πανηγυρίζουν.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκιόργκι Κρουασβίλι (Γεωργία), βοηθοί του οι Ζάζα Μεντεσασβίλι και Γκιόργκι Ελικασβίλι, ενώ τέταρτος ο Γκεόργκι Βαντατσκόρια.

Κίτρινες: –

ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (68′ Μανιάτης), Σταφυλίδης, Παπασταθόπουλος (68′ Τζιόλης), Παπαδόπουλος, Ζέκα, Ταχτσίδης, Χριστοδουλόπουλος (74′ Γιαννιώτας), Μάνταλος, Φορτούνης, Μητρογλου.

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ (Τζεφ Γουντ): Άιμπραχιμ, Γκαρσία, Τσιπολίνα, Ολιβέρο, Μπαρνέτ, Μπαρντόν, Γουόκερ, Ερνάντες, Πονς (73′ Γουίλινγκ, Κόουμπς (88′ Γουίλς), Λόπες (62′ Γιομ).